2021 AWARD NOMINATIONS

Best Actor

David Troughton
David Troughton

Frank & Mary

press to zoom
Roberto Calvet
Roberto Calvet

Anomaly

press to zoom
David Doukhan
David Doukhan

Transfert

press to zoom
David Troughton
David Troughton

Frank & Mary

press to zoom
1/5

 

Winner 

Sion Tudor Owen - Home

Runners Up

David Doukhan - Transfert

Stephen Plunkett - Stormchaser

Best Actress

Mary Birdsong
Mary Birdsong

Stormchaser

press to zoom
Alex Kapila
Alex Kapila

Peter The Penguin

press to zoom
Laura Bayston
Laura Bayston

Hungry Joe

press to zoom
Mary Birdsong
Mary Birdsong

Stormchaser

press to zoom
1/6

Winner 

Stephanie Barkley - Alone

Runners Up

Julia Silaeva - I Love Eve

Alex Kapila - Peter the Penguin

Honourable Mention

Laura Bayston - Hungry Joe

Best Ensemble

When The Camellia Blooms
When The Camellia Blooms

press to zoom
WINNER Stormchaser
WINNER Stormchaser

press to zoom
Timberwood
Timberwood

press to zoom
When The Camellia Blooms
When The Camellia Blooms

press to zoom
1/5

Winner 

Stormchaser

Runner Up

Timberwood

Best

TV Pilot

Stormchaser
Stormchaser

press to zoom
When The Camellia Blooms
When The Camellia Blooms

press to zoom
Love Locked
Love Locked

press to zoom
Stormchaser
Stormchaser

press to zoom
1/5

Winner 

Timberwood

Runner Up

Into The Ring

Best Trailer

or Teaser

The Last Wolves
The Last Wolves

press to zoom
WINNER Robert the Robot
WINNER Robert the Robot

press to zoom
Bump
Bump

press to zoom
The Last Wolves
The Last Wolves

press to zoom
1/5

Winner 

Robert The Robot

Runner Up

The Last Wolves

Best 

Music Video

Summer Wind - Matt Dusk
Summer Wind - Matt Dusk

press to zoom
Symbiosis
Symbiosis

press to zoom
WINNER Dormo Poco e Sogno Molto - Espana Circo Este
WINNER Dormo Poco e Sogno Molto - Espana Circo Este

press to zoom
Summer Wind - Matt Dusk
Summer Wind - Matt Dusk

press to zoom
1/3

Winner 

Dormo Poco e Sogno Molto - Espana Circo Este

Runner Up

Summer Wind - Matt Dusk

Best 

Sound

Transfert
Transfert

press to zoom
Home
Home

press to zoom
Time's Down
Time's Down

press to zoom
Transfert
Transfert

press to zoom
1/5

Winner 

Anomaly

Runners Up

Hungry Joe

Transfert

Best 

Original

Score

Kiri and Lou
Kiri and Lou

press to zoom
Stormchaser
Stormchaser

press to zoom
Om Nom Nom
Om Nom Nom

press to zoom
Kiri and Lou
Kiri and Lou

press to zoom
1/4

Winner 

Meow or Never

Runner Up

Kiri and Lou

Best VFX

EXT
EXT

press to zoom
Blindsight
Blindsight

press to zoom
Aral
Aral

press to zoom
EXT
EXT

press to zoom
1/6

Winner 

Time's Down

Runner Up

L’Orée

Best 

Animation

Meow or Never
Meow or Never

press to zoom
WINNER Maestro
WINNER Maestro

press to zoom
Kiri and Lou
Kiri and Lou

press to zoom
Meow or Never
Meow or Never

press to zoom
1/6

Winner 

Maestro

Runner Up

Om Nom Nom

Best 

Family

Friendly

The Fox & The Pigeon
The Fox & The Pigeon

press to zoom
WINNER Maestro
WINNER Maestro

press to zoom
Om Nom Nom
Om Nom Nom

press to zoom
The Fox & The Pigeon
The Fox & The Pigeon

press to zoom
1/5

Winner 

Maestro

Runner Up

The Fox & The Pigeon

Best 

Comedy

Happily Ever Ally
Happily Ever Ally

press to zoom
When The Camellia Blooms
When The Camellia Blooms

press to zoom
Into The Ring
Into The Ring

press to zoom
Happily Ever Ally
Happily Ever Ally

press to zoom
1/6

Winner 

Geoff and the Ninja

Runner Up

Timberwood

Best 

Drama

WINNER Zealandia
WINNER Zealandia

press to zoom
Subject 3
Subject 3

press to zoom
Absence
Absence

press to zoom
WINNER Zealandia
WINNER Zealandia

press to zoom
1/3

Winner 

Zealandia 

Runners Up

Subject 3

Absence

Best 

Sci-Fi/

Fantasy

Alone
Alone

press to zoom
Moment
Moment

press to zoom
Anomaly
Anomaly

press to zoom
Alone
Alone

press to zoom
1/3

Winner 

Alone 

Runners Up

Anomaly

Moment

Best 

After Dark

Hungry Joe
Hungry Joe

press to zoom
I Love Eve
I Love Eve

press to zoom
WINNER Ouzo and Blackcurrant
WINNER Ouzo and Blackcurrant

press to zoom
Hungry Joe
Hungry Joe

press to zoom
1/4

Winner 

Ouzo and Blackcurrant​

Runners Up

I Love Eve

Hungry Joe

Best 

Factual

The Welshman
The Welshman

press to zoom
The Clown Without a Mask
The Clown Without a Mask

press to zoom
Collecting Time
Collecting Time

press to zoom
The Welshman
The Welshman

press to zoom
1/5

Winner 

Sadika's Garden​

Runner Up

Song for the Beloved

Best 

Editing

Ouzo and Blackcurrant
Ouzo and Blackcurrant

press to zoom
WINNER Absence
WINNER Absence

press to zoom
Every Corner
Every Corner

press to zoom
Ouzo and Blackcurrant
Ouzo and Blackcurrant

press to zoom
1/5

Winner 

Absence​

Runner Up

Every Corner

Best of BC

Stood Up
Stood Up

press to zoom
Sadika's Garden
Sadika's Garden

press to zoom
WINNER Geoff and the Ninja
WINNER Geoff and the Ninja

press to zoom
Stood Up
Stood Up

press to zoom
1/4

Winner 

Geoff and the Ninja​

Runners Up

Sadika's Garden

Stood Up

Best 

Canadian

Pepper
Pepper

press to zoom
Mama's Home
Mama's Home

press to zoom
The Fox and The Pigeon
The Fox and The Pigeon

press to zoom
Pepper
Pepper

press to zoom
1/5

Winner 

Moment​

Runner Up

Pepper

Best 

Cinematography

WINNER I Love Eve
WINNER I Love Eve

press to zoom
Zealandia
Zealandia

press to zoom
Fear of the Woods
Fear of the Woods

press to zoom
WINNER I Love Eve
WINNER I Love Eve

press to zoom
1/4

Winner 

I Love Eve​

Runner Up

Fear of the Woods

Best 

Director

WINNER Megan Mead
WINNER Megan Mead

Every Corner

press to zoom
Paul Williams
Paul Williams

Frank and Mary

press to zoom
Michael Jeanpert
Michael Jeanpert

Anomaly

press to zoom
WINNER Megan Mead
WINNER Megan Mead

Every Corner

press to zoom
1/6

Winner 

Megan Mead - Every Corner

Runners Up

Geoffrey Uloth - Moment

Paul Williams - Frank & Mary

Best of the Fest

Moment
Moment

press to zoom
Transfert
Transfert

press to zoom
WINNER Anomaly
WINNER Anomaly

press to zoom
Moment
Moment

press to zoom
1/6

Winner 

Anomaly

Runners Up

Moment

Zealandia

Audience Choice

Will be announce in September at the end of the Festival!